Haber Odasından Veri Gazeteciliği “Tarifi”: Radar Verilerini Haberleştirmek

Geçtiğimiz ay The New York Times’ta The New Geography of the Russian Elite başlığıyla yayımlanan, bu ay Oksijen’in 78. sayısında ise “Rus zenginlerin Dubai ve Türkiye Çıkarması” başlığıyla çeviri olarak paylaşılan haber, radar verilerinin kullanımı ile ilgili dikkat çekici bir örnek oluşturuyor.

Batılı ve Rus elitlerin özel jetlerinin uğrak konumları, yatlarını demirledikleri koy ve limanlar her dönem magazin gazetecilerinin ilgisini çekiyor ve gazeteciler, elitlerin “makyajsız” anlarını fotoğraflamak adına yoğun çaba sarf ediyorlar. Ki geçtiğimiz hafta da benzer çaba sonucu elde edilen Elon Musk’ın tatil görüntüleri gündemi bir hayli meşgul etmişti. Fakat teknik araçların ve veri kullanımının yaygınlaşması ve sosyal medya algoritma ilişkisinin yakınlaşmasıyla birlikte elitlerin ve lüks araçlarının aktiviteleri, magazin gazeteciliğinin ötesine geçmeye başladı. Öyle ki üniversite birinci sınıf öğrencisi Jack Sweeney tarafından algoritma aracılığıyla Elon Musk ve Mark Zuckerberg‘in jetleri, Rus Oligarkların yatları ve jetleri adına açılan bot Twitter hesapları binlerce kullanıcı tarafından ilgiyle takip edildi. Hatta Sweeney’in hesapları kapatması karşılığında para teklifleri ve iş teklifleri aldığı haberleştirilmişti.

Rus elitlerinin lüks araçlarıyla aktiviteleriyle ilgili habere geri döndüğümüzde ise veri kullanımının büyük resmi görmek adına ne kadar faydalı olabileceğini gösterdiğini görüyoruz. Radarbox aracılığıyla bir bölümü ödeme duvarının arkasından edinilen veriler, savaşın ardından gelen kısıtlamalar sebebiyle Rus oligarkların ilişkilerini hangi coğrafyalarda sürdürdüğünü gözler önüne seriyor. Oksijen’de yer alan jetlerin değişen güzergâhlarını iki statik harita ile aktaran görselleri paylaşıyorum:

Oksijen, 78. sayı

The New York Times’ın web sayfasında yapılan görselleştirmelerde ise dinamik ve statik haritalar ile çeşitli görselleştirmelere yer verilmiş. Radar verilerinin kullanımı ve verilerin hikâyeleştirmesi ile ilgili çarpıcı bir örnek sunan bu haberin NYT’da yayımlanan görselleştirme çalışmalarından bir kısmını aşağıda paylaşıyorum:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir